Koopad

Hang Son Doong’i koobas (ehk  Mountain River Cave)


Hang Son Doong’i koobas

    2009.aasta aprillis asus Briti-Vietnami ekspeditsioonigrupp uurima Hang Son Doong’i. Vihmametsa all Vietnami - Laose piiril avastasid nad õõnsa lubjakivist läbipääsu pikkusega üle nelja  kilomeetri  ja mõnes kohas koguni 186 meetrit kõrge, uuristatud maa-aluse jõe poolt kaks kuni viis miljonit aastat tagasi. Koobas avastati tegelikult kohaliku mehe Hồ-Khanh’i poolt 1991.aastal, aga tehti avalikkusele teatavaks  alles 2009.aastal. Hang Son Doong on teadaolevalt maailma suurim koobas.      

   Valdav osa koopast on siiski umbes 80 meetrit kõrge ja teist samapalju lai ning koopauurijad kõndisid mööda seda 4,5 kilomeetrit, enne kui tulvavesi nad tagasi tõrjus. See viitab, et ilmselt ulatub koobas veel hulga kaugemale.

  Esimesed kaks ja pool kilomeetrit voolas koopa põhjas ka jõgi, uurijad nägid veel kuni 70 meetri kõrgusi stalagmiite. Kohalikud elanikud olid koopast küll teadlikud, kuid ei söandanud sinna sisse minna, sest võimas kaja ning jõe tekitatud hääled ajasid neile hirmu peale.

  Koopasuu asub nii sügaval džunglis, et varasemad ekspeditsioonid on arvatavasti sellest vaid paarisaja meetri kauguselt midagi märkamata mööda jalutanud. Samal põhjusel ei reeda suure koopa asukohta satelliidipildid.                        Maa-alune järv


Džungel Hang Son Doong’i koopas


Koopapärlid

    Mis veelgi üllatavam, koopas asub ka džungel: koopalae varing kaua aega tagasi Hang Son Doongis lasi koopasse sisse valgust ning varsti peale seda hakkasid seal kasvama ka taimed. Koopast on leitud ka haruldaseid koopapärleid - ümmargusi kaltsiumisooladest moodustisi, mis moodustuvad lubjakivikoobastes. Mõned neist on isegi pesapallisuurused - suurimad, mida koopauurijad eales näinud on.