Koopad

Pilguheit põnevatesse koobastesse

Jaanika Soom, 10 R


    Seoses meie retkega Kostivere karstialale tekkis mul endalgi soov Internetist koobaste kohta uurima hakata ja pean tunnistama, et selle käigus sattusin paljude huvitavate faktide peale, millest mul senini vähimatki aimu polnud. Lisaks mitmetele faktidele Eesti karstialadest sain teada, et ka maailma suurimad koopad on karstitekkelised ja et koopaid kasutatakse juustu säilitamiseks või ka veini laagerdamiseks. Siinkohal tahaksingi peatuda pikemalt kahel koopal, mille leidsin enda jaoks olevat kõige imetlusväärsemad: Hang Son Doong’i koobas Vietnamis ja Hiiglaste Kristallkoobas Mehhikos.


Hiiglaste Kristallkoobas (Crystal Cave of Giants)Hiigelkristallid

     2000. avastasid kaks kaevurit Chihuahua kõrbes Naica kaevanduses uut tunnelit puurides koopa hiigelkristallidega. Naica kaevandus on üks maailma produktiivsemaid pliikaevandusi maailmas, samuti varustab ta maailma hõbedaga.

    Koobas asub umbes 310 meetri sügavusel kaevanduse paekivist pinnase all ja seal asuvad kristallid võivad olla kuni 11 meetrit pikad ja kaaluda umbes 55 tonni. Kristallid said tekkida, kuna koopas oli stabiilne 58 kraadine temperatuur, mida aitab hoida Maa pinna  seest tulev kuum õhk - nimelt asub kaevanduse all magmakamber. Kristallide kasvule aitas kaasa koopas leiduv mineraaliderikas vesi.


Hiigelkristallid


     Kristallide vanus ulatub 500 000 aasta taha ja nad koosnevad üsna levinud mineraalist - kipsist.Teadlaste sõnul on kipsikristallid pehmemad kui inimküüned ning kergesti kriimustatavad.


Hiigelkristallid


     Haruldaste kristallide leiukohaks olnud kaevandust paluti loodusharulduse tõttu säästa edasistest kaevetöödest. Kuna koobas pole enam vee all nagu kunagi varem, on kristallide kasv peatunud ja jahedam õhk kaevandusest jahutab iga aastaga natuke koopa temperatuuri.

Inimene ei suudaks 50-kraadise temperatuuriga ja 100%-lise niiskusega koopas vastu pidada üle 15 minuti.Taolises kuumuses hakkab keha pinnalt eralduma higi, ent 100%-lises kuumuses ei saa see keha pinnalt aurustuda ja kuumus on keha sees lõksus. Viie minuti jooksul hakkavad rakud üksteise järel surema. Samuti tuleb iga oma sammu hoolikalt valida, sest vale samm võib osutuda eluohtlikuks.